Skautský sraz pod Brdem aneb oslavy 100 let od vzniku první Československé republiky, 28.10. 2018

Každý rok tradičně na den státního svátku 28. října stoupají stovky skautů a skautek z okresu UH na vrchol Brdo, kde mají setkání a vzpomínají na vznik i ideály první Československé republiky. Letos byl tento výstup o mnoho slavnostnější, protože letos uplynulo přesně 100 let od vzniku první ČSR.

Přesně ve 12:00 hodin jsme u rozhledny Brdo všichni přítomní zpívali československou státní hymnu. My skauti jsme také drželi ruku ve svém pozdravu. Po zpěvu této hymny jsme ještě zpívali „tatíčkovu“ oblíbenou píseň – Ach synku. Po ukončení tohoto aktu  jsme zamířili pod rozhlednu ke skautskému setkání, kde se shromáždilo 200 skautů a skautek. I zde se zpívala státní hymna, slyšeli jsme dobré slovo od předsedy ORJ – Oldy a připomněli jsme si ideály, za které lidé bojovali a snažili se je uplatňovat.

Nechyběla ani tradiční hromadná hra, kterou nachystalo středisko Modrá. Na závěr setkání byly rozdávány tzv. brdíky (upomínkové karty). S prázdnou jsme tedy nedodcházeli, ale nejhlavnější a nejlepší na tom bylo, že jsme tuto významnou oslavu prožili společně. I před 100 lety byli skauti u toho (pohotově sloužili vznikající republice) a díky nim vznikly i první československé známky!