Ples střediska Psohlavci – skauti slaví

Psohlavci, uherskohradišťští skauti, letos slaví 100 let od chvíle, kdy na území města proběhla první skautská schůzka tehdejšího Kmene Řvavých.

Za sto let své existence tato organizace ovlivnila životy stovek lidí v údolí řeky Moravy. Z mnohých bývalých isoučasných skautů dokázali vyrůst (i přes nepřízeň doby, která tomuto hnutí ne vždy přála) právníci, lékaři, učitelé, architekti, herci, novináři, sportovci… prostě lidé, ze kterých právě skauting vychoval silné osobnosti a kteří do současných oddílů přiváděli a přivádí své děti, vnuky, pravnuky…

Máme z toho radost, a tak se chystáme celý rok slavit. A to nejen my, současní a minulí členové skatu, ale byli bychom moc rádi, kdybyste se k nám připojili i vy, kterým slova Junák, Psohlavec, skaut, příroda, čest…nejsou lhostejná.

Naší první, již proběhnuvší, akcí byl v sobotu 29.2.2020 48. ročník plesu Psohlavců v kulturním domě v Sadech, kterým byly oslavy oficiálně zahájeny. Je již tradicí, že všichni návštěvníci plesu s napětím očekávají, čím je organizační team skautů a skautek (Slepičí úlet), překvapí, protože je vždy celý plesový večer tematický a doladěný do posledního detailu. Všichni si tuto atmosféru (kterou nemá – troufám si tvrdit – žádný jiný ples na okrese) užívají a přichází stylově oblečeni a naladěni. Letošní večer se nemohl nést v jiném než skautském a lesním duchu. Celý sál „provoněly“ recyklované papírové houby a ukořistěné vánoční stromečky, mezi kterými se skrývaly ukazatele s turistickými značkami, jež vás navedly třeba k baru ‚U dvou laněk‘ nebo ke ‚Krmelci‘, kde bylo možné dát si třeba legendární Samův guláš (bez kterého se neobejde žádná větší skautská slavnost) či jiné občerstvení. Po červené jste se dostali do hlavního sálu, kde hrála místní kapela AkuStyk, zelená vás zavedla na country hudební skupiny Telegraf. A kdo nebloudil, mohl si také prohlédnout a později i vyzvednout bohatou tombolu. Večer zpestřilo cvičení spřáteleného oddílu T.J.Sokol – právě jejich člen Cyril Řezníček založil před sto lety první skautskou družinu. Součástí výzdoby byla také galerie archivních fotografií, která sklidila velký úspěch.

Je nezbytné poděkovat všem organizátorům i nadšencům z řad současných a bývalých členů a jejich rodinným příslušníkům, kteří se vždy dlouho dopředu a následně i celý víkend věnují bezchybnému průběhu celé akce. Jsou to ti, kteří se stejně tak dobrovolně a dlouhodobě věnují dětem na skautských schůzkách a táborech. Je jich tolik, že je nelze vyjmenovat.

Rádi bychom Vás pozvali na další oslavy spojené s naším výročím – začneme v dubnu (konkrétně 24. 4. 2020), kdy na den patrona sv. Jiří otevřeme pochodem skautů a skautek vernisáž výstavy 100 let skautingu v kině Hvězda. Pomyslných sto svíček na dortu sfoukneme na tradiční akci Jamboree kmene Řvavých, a to 9. 5. 2020 v areálu skautské klubovny u Moravy.

Po celý rok budou naše světlušky a vlčata, skauti a skautky, dokumentovat svou činnost. Natočí nejen své schůzky, ale také výpravy, tábory a samozřejmě veškeré oslavy. Nejzajímavější pohled na skaut je právě očima členů oddílů, a proto doufáme, že se nám podaří na konci roku 2020 představit veřejnosti skautský dokumentární velkofilm.

Na společné oslavy spolu s vámi se těší celý skautský kmen.

Fialka

Fotografie z plesu najdete na: Fotogalerie 2020