Proběhl první víkend střediskového rádcovského kurzu, 22.3 – 24.3.2019

O přeposledním březnovém víkendu se uskutečnil první víkend rádcovského kurzu střediska Psohlavci. Rádcovský kurz pořádají výchovní zpravodajové, mentoři, vedoucí oddílů, někteří činovníci. Cílem tohoto kurzu je seznámit všechny s rolí rádce a se vším, co k tomu patří. Tedy s vedením schůzky, bezpečnosti, zajímavými aktivitami, uvědoměním o co ve skautingu jde, s historií skautingu… Vše hravou a zážitkovou formou, kde je místo pro legraci, ale i pro snahu a vytrvalost. Prvního víkendu se účastnilo 18 bratrů a sester ze všech oddílů našeho střediska.

Páteční večer patřil k seznamování a k povídání, diskuzi –  jaký byl měl být„ideální rádce”.  Tyto programy a aktivity vedla Nevřa, další program tentokrát o historii skautingu vedl Sim, který tento rádcovský kurz zaštituje. Sobotní dopolední program byl  zase o něčem jiném. Byl věnován přípravě schůzky. Dopoledne byli všichni v péči Jaga a Veverky. Sim vařil v kuchyni. Výstupem dopoledního programu bylo pochopení, jak plánovat a cílit jednotlivé schůzky. Večer všechny rezidence čekal večerní výstup, kterým byla vypracovaná schůzka. Tu si poté měla každá rezidence před ostatními obhájit.

Odpoledne se šlo na kopec, kde stojí kaple sv. Rocha. Místně zvaný Rochus. 🙂 Zde probíhala další  program – tvorba nízkých lanových překážek pod vedením Ježka a jeho pomocníků. Než jsme se ale na kopec dostali, plnila se jedna zajímavá aktivita. Každý člen kurzu si vyzkoušel na 8 dlouhých 🙂 minut, jaké je to být rádcem. Ve vyhraněných minutách na každého rádce čekala nějaká záludnost, kterou byl nucen rádce řešit. Vznikaly zajímavé situace. Veselé i méně veselé, ale vše bylo jen k užitku. 🙂 Na vrcholu kopce si po oddychu a po hodnocení předcházející aktivity zkoušeli uvázat uzly a pak navázat svoji lanovou překážku. Nakonec proběhl jakýsi závod mezi jednotlivými rezidencemi – která z rezidencí zvládne schopně přelézt všechny lanové překážky.

 

Následoval návrat do klubovny, kde proběhla večeře, o kterou se postaral br. Řízek. Po večeři služby uváděly kuchyni, klubovnu do pořádku. 🙂 Ve 20.00 začala poslední programová část sobotního dne a to prezentace vypracovaných schůzek a skautským film.

Kurz končil v neděli odpoledne. Dopoledne proběhl program s br. Šeďou o rituálech  v družině, oddíle a také jak naplánovat výpravu se Simem.  Na všechny účastníky ještě čeká  jeden společný květnový víkend na Starých Hutích. Všem organizátorům, těm kteří pomáhají, patří upřímné poděkovaní.

Ještě se však s kurzem nekončí. Cesta pokračuje.

Fotografie z prvního kurzovního víkendu zde: Rádcovský kurz střediska I., 22. – 24.3.2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Uložit odkaz do záložek.