1. oddíl Severka

Oddíl Severka vznikl v roce 1985. vůdce oddílu Blanka, zástupce Bufi. Oddíl měl 36 dětí ve věku světlušek a vlčat, čtyři rádce a několik pomocníků z řad rodičů a kamarádů trampů. První tábory v letech 1986 a 1987 proběhly na Starých Hutích. Od roku 1988 jezdíme na letní tábory na nádherné Važecké louky pod Kriváň – do Vysokých Tater. Oddíl po celou dobu trvání byl vždy koedukovaný a jak dospíval, začaly vznikat z vlčat a světlušek družiny skautů a skautek. Vedení skautských družin a šestek vlčat a světlušek se ujali šikovní a obětaví rádci vychovaní z vlastních řad. V roce 1995 přebírá vedení oddílu Bufi až do září 2019, kdy jej předává Čmeldovi. Zástupci mu byli k ruce zejména Blanka, Ax, Maff a Čmelda. Oddíl pravidelně jezdí také na zimní tábory do Beskyd. Do roku 2000 na Karolinku – hájenka v údolí Kobylské a od roku 2001 na Bařiny, hájenku, kterou mají pronajatou kamarádi trampi z frentštátské osady NDE. Velkou tradicí oddílu bylo také pořádání putovních táborů, zejména do slovenských hor, ale i do Švýcarska či Čech. Sjížděli jsme na lodích dravé slovenské řeky, rádci absolvovali ve Vysokých Tatrách kurz základů horolezectví. V Chřibech pak základy jízdy na koních. Nadstavbou v činnosti oddílu byla přes 30 let účast v turistických závodech, kde jsme v různých věkových kategorií dokázali vítězit nejen v závodech českého poháru, ale vyhrávat i mistrovství republiky, či mezinárodní mistrovství.

Nosnou činností oddílu byly ale vždy pravidelné vícedenní výpravy do zajímavých míst po celé České a Slovenské republice, zvláště však do milovaných Chřibů. Oddíl se nikdy nevyhýbal účasti na střediskových akcích, ba naopak se snažil ať už organizačně, či vlastní aktivní účastí, aby akce dopadla co nejlépe.

Vedení oddílu společně s rádci se snažilo pestrou a zajímavou náplní schůzek připravit šestky a družiny na účast v závodech světlušek a vlčat či skautů. Pravidelně se hlídkám dařilo probojovat do vyšších postupových kol.

K oddílovým tradicím také patří účast na akcích bratrských středisek – Memoriál Jerry Hodného v Napajedlích a Junáckých dnů v Pozlovicích.

Velmi důležitá a prospěšná pro činnost oddílu byla a je spolupráce s rodiči, servis týmem – odrostlých členů oddílu ať už registrovaných či neregistrovaných a také kamarádů trampů. Zejména při brigádnické činnosti na zvelebování, budování a údržbě našich skautských prostor v Uh. Hradišti, na Starých Hutích či při přípravě a úklidu zimních a letních táborů. Pro rodiče je pravidelně v zimním období organizována soutěž o nejlepší jednohubku spojená s degustací vín, a pro všechny ochotné brigádnické ruce je možnost relaxovat a využít prostorů tábořiště Severky pod Kriváněm, před a po táboře.

K dalším oddílovým tradicím patří návštěva mikulášského jarmeku ve Valašských Klobúkách, spojená s výpravou na klubovnu.

Jiné oddílové tradice se váží k naplňování 6. bodu skautského zákona – skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských. Na schůzkách a výpravách vyrábíme krmítka a hnízdní budky pro ptáky, loni jsme se zapojili do sčítání ptactva, několik let jsme se starali o provoz velkokapacitních krmítek v celé aglomeraci Uherského Hradiště.

Pod vedením bratra Alaba Gottwalda se přes 30 let staráme o lokality výskytu Podražce křovištního – živné rostliny našeho nejmenšího otakárka – Pestrokřídlece podražcového. Výsadba a založení nových vhodných lokalit, reintrodukce housenek pod odborným dohledem, kontrolní a pozorovací činnost.

Mezi oddílové tradice lze zařadit také výroba lampiček pro betlémské světlo. Rozměřit, překreslit, vyřezat, slepit, spojit, obrousit, nalakovat a pak s betlémským světlem roznést po hřbitově v Mařaticích na hroby našich sester a bratrů oldskautů, kteří už nemohli být mezi námi.

Divadelní hry byly jednou z náplní činnosti jak předválečných, tak i poválečných skautů kmene Řvavých. Axe to natolik inspirovalo, že jsme pravidelně na táboře hráli nějaký parádní kus. Například Gagarin nebyl první, Jak Kolumbus skrzevá Uherské Hradiště Ameriku neobjevil a podobně. Na loňském táboře zahrály vlčata a světlušky společně s benjamíny skautům po návratu z puťáku do Pienin, jak to na tom puťáku vlastně bylo. O velkých Axových hrách se zpěvy a tanci určených pro Jamboree bude ještě  zmínka.

Na pestré oddílové činnosti se vždy podílelo jak vedení, tak zejména program schůzek spočíval na bedrech rádců. A jak to v životě chodí, bylo období, kdy měl oddíl rádců na půjčování a z toho museli u družin zaskakovat vůdci. Za posledních deset let pomáhali chod oddílu zabezpečovat tito rádci a rádkyně:

Mirda a Peťa Březinovi

Plťa a Ute Hánovi

Máša a Jirka Machynkovi

Verča a Lucka Habartovy

Dusík a Romča Balákovi

Ferda Vránová

Bára a Kačka Matinkovy

Gabča Foltýnová

Áďa Rezková

Štěpánka Dvořanová

Ráďa Melichárková

Anička Kodrlová

Mája Mislerová

Franta Havran Vrána

Eliška Válková

Bára Chmelařová

Hynek Vaverka

Jana Fridrichová

A když nám teklo do bot nejvíce, vrátily se na pomoc maminky Evač a Cvrček.

Všem, kteří se přičinili o zdárný chod oddílu patří velký dík. Zvláštní poděkování si zaslouží členové servis týmu, bez nichž by náročnější výpravy a zejména zimní a letní tábory nešly tak kvalitně a bezproblémově zajistit.

Zapsal Bufi

Vůdce oddílu