Konalo se okresní kolo Svojsíkova závodu v Suché Lozi

1. dubna se uskutečnilo okresní kolo Svojsíkova závodu.  Je to závod skautských družin a jde v něm o fér hru, spolupráci a podporu dovedností, znalostí i praxe. Závod byl konán v bývalém rekreačním areálu, kde se sjelo 20 družin.

Svojsíkův závod se koná od roku 1946. Historie závodu je ale mnohem delší. Už na Národních slavnostech v roce 1922 se konal skautský závod hlídek, který měl několik disciplín. Dá se říci, že byl obsahem velmi podobný. A v roce 1931 byl závod součástí Slovanského jamboree v Praze. Závod, který nese název Svojsíkův byl poprvé konán v Praze na Strahově. Jeho název byl odvozen od vyhlášeného „Svojsíkova roku“.

Do Suché Loze se sjelo 20 skautských družin, které měly prokázat jakousi připravenost, ale zároveň také možnost ukázat, jak dokáže taková družina spolupracovat v duchu fair play a bratrství. Spolupráce je základ.

Na družiny čekalo několik velmi zajímavých disciplín, které byly utvořeny či namyšleny jako hra: zdravověda, poznávání osobností, orientace, rozdělávání ohně a vaření, příroda – poznávání, hlavolam, tělesná zdatnost, šifry…

Závod se všem družinám oddílů našeho střediska vydařil. Naše družiny obsadily: 1. místo, 2. místo, 6. místo, 2x 3. místo. Všem děkujeme za účast, a také jejich rádcům a vedoucím oddílů.

Atmosféra závodu byla pěkná, z oblohy občas zakapalo, na zajímavé a veselé situace nebyla nouze. A na co by se nemělo zapomenout, aby se vědělo, tak to bylo to, že skauti jsou hledači i ti, kteří si také pomáhají navzájem. Každá družina je jedinečná a každá z nich v něčem vynikala nad ostatními. Ale jak to tak ve skautu vnímáme a děje se, tak celý závod nebyl odvislý od jednotlivostí, ale od celku. Jak to řekl Prokop Holý: „Ex unitate vires.“ = „V jednotě je síla.“

Fotogalerie: Svojsíkův závod, Suchá Loz 2019